Providing you the best range of transparent pvc rolls, bulk pvc rolls, chemical resistant bulk pvc rolls, industrial curtain roll, water proof bulk pvc rolls and pvc curtain roll with effective & timely delivery.
₹ 100 / Square Feet Get Latest Price
| Application | Packaging |
| Color | Transparent |
| Temperature | -45 To 65 Degree C |
| Surface Finish | Glossy |
| Grade | Industrial Grade |
| Material | PVC |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Multiflex |
| Finishing | Glossy |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
| Roll Length | 50 m |
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Material | PVC |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Multiflex |
| Pattern | Plain |
| Roll Width | 8 inch |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
Riding on unfathomable volumes of industrial expertise, we are offering an excellent assortment of Bulk PVC Rolls. This qualitative roll is widely used for packaging products, stationery accessories, electrical parts, automobile parts, etc. Manufactured from the best in class Polyvinyl Chloride and the latest technology, this PVC roll is also properly checked against numerous parameters by our veteran quality auditors. Our prestigious clients can avail this PVC roll from us in bulk quantity and at market leading prices.
Features:
Tear proof
Shrink resistance
Smooth texture
₹ 95 / Square Feet Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Multiflex |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
| Material | PVC |
| Finish | Glossy |
| Roll Length | 50 m |
₹ 85 / sq ft Get Latest Price
| Color | Red |
| Material | PVC |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Multiflex |
| Pattern | Plain |
| Roll Length | 50 m |
| Thickness | 0.3 to 5 mm |
₹ 95 / Square Feet Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Temperature | -45 To 65 Degree C |
| Brand | Multiflex |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
| Material | PVC |
| Roll Length | 50 m |
₹ 100 / Square Feet Get Latest Price
| Material | PVC |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Multiflex |
| Finishing | Glossy |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
| Roll Length | 50 m |
₹ 100 / Square Feet Get Latest Price
| Color | Black, Blue, Red etc. |
| Material | PVC |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Multiflex |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
| Roll Length | 50 m |
₹ 200 / kg Get Latest Price
| Color | Transparent |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Curtain |
| Brand | Multiflex |
| Material | PVC |
| Length Per Roll | 50 m |
₹ 85 / sq ft Get Latest Price
| Temperature | -45 To 65 Degree C |
| Material | PVC |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Multiflex |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
| Roll Length | 50 m |
Rajesh Jain (Proprietor)
Multiflex Plastics
220/222, 2nd Floor, Street No. 9, Mani Ram Mandir Marg, Bhola Nath Nagar
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India