Our product range includes a wide range of industrial pvc strip curtains and welding pvc strip curtains.
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 2 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Application Area | Industrial Doorway, Warehouse |
| Color | Transparent |
| Temperature Range | −20°C to 50°C |
| Surface Type | Plain |
We are offering wide range of Pharmaceutical Industry PVC Strip Curtains. PVC Strip Curtains that is quite suitable to be used in factories & processing plants and other areas. Easy to install, smooth and durable, these strip curtains are maintain atmospheric conditions and temperature.
Other Details:
PVC Strip Curtains save energy and reduces heat or cold air loss.
PVC Strip Curtains protects from dust, fumes, noise, pests, spray, dirt, smoke, fumes and keeps the atmosphere hygiene.
PVC Strip Curtains are best solution for places where Unlimited access by vehicles and Pedestrians. they are also fully transparent that help provide maximum visibility.
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Strip Thickness | 2 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Application Area | Industrial Doorway |
| Color | Red |
| Surface Type | Ribbed |
| Mounting Type | Suspended Rail |
We are offering wide range of Pharmaceutical Industry PVC Strip Curtains. PVC Strip Curtains that is quite suitable to be used in factories & processing plants and other areas. Easy to install, smooth and durable, these strip curtains are maintain atmospheric conditions and temperature.
Other Details:
PVC Strip Curtains save energy and reduces heat or cold air loss.
PVC Strip Curtains protects from dust, fumes, noise, pests, spray, dirt, smoke, fumes and keeps the atmosphere hygiene.
PVC Strip Curtains are best solution for places where Unlimited access by vehicles and Pedestrians. they are also fully transparent that help provide maximum visibility.
Rajesh Jain (Proprietor)
Multiflex Plastics
220/222, 2nd Floor, Street No. 9, Mani Ram Mandir Marg, Bhola Nath Nagar
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India