PVC Strips Manufacturer in India – Multiflex Plastics
Multiflex Plastics is a trusted PVC Strips Manufacturer in India, offering premium quality PVC strip solutions for industrial, commercial, and specialized applications. Our PVC strips are manufactured using high-grade raw materials to ensure maximum durability, flexibility, and performance in demanding environments.
We provide a wide range of PVC Strip Rolls, Transparent PVC Strips, Ribbed PVC Strips, Welding Grade PVC Strips, and Cold Storage PVC Strips, designed to meet diverse industry requirements.
🔹 Our Product Range:PVC Strips Manufacturer in India, PVC Strip Roll Supplier, Transparent PVC Strips, Industrial PVC Strips, Ribbed PVC Strips India, Welding PVC Strips Supplier, Cold Storage PVC Strips, Multiflex Plastics PVC Strips
Looking for high-quality PVC Strips in India? Multiflex Plastics offers durable, flexible, and cost-effective₹ 100 / Sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 2 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Material | PVC |
| Color | Black |
| Usage/Application | Welding Screen |
| Roll Length | 50 m |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
| Brand | Multiflex |
| Packaging Type | Roll |
₹ 100 / Sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 2 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Usage/Application | Curtains |
| Color | Blue |
| Temperature Range | -45 To 65 deg C |
| Brand | Multiflex |
| Material | PVC |
| Roll Length | 50 m |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
We provide premium grade Ribbed PVC Strip, the unique full rib design of which aids the rib portion in taking up the impact of forklift or truck traffic. Double ribbed PVC products prevent tearing and scratching as well as grime and grease from building up.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 2 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Application Area | Industrial Doorway |
| Color | Transparent |
| Temperature Range | −20°C to 50°C |
| Surface Type | Plain |
We are offering wide range of Pharmaceutical Industry PVC Strip Curtains. PVC Strip Curtains that is quite suitable to be used in factories & processing plants and other areas. Easy to install, smooth and durable, these strip curtains are maintain atmospheric conditions and temperature.
Other Details:
PVC Strip Curtains save energy and reduces heat or cold air loss.
PVC Strip Curtains protects from dust, fumes, noise, pests, spray, dirt, smoke, fumes and keeps the atmosphere hygiene.
PVC Strip Curtains are best solution for places where Unlimited access by vehicles and Pedestrians. they are also fully transparent that help provide maximum visibility.
₹ 85 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 2 mm |
| Warranty | 12 Months |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Type Of Property | Industrial |
| Application Area | Industrial Doorway |
| Color | Transparent |
| Temperature Range | −20°C to 50°C |
| Customised | Specifications |
We are offering wide range of Pharmaceutical Industry PVC Strip Curtains. PVC Strip Curtains that is quite suitable to be used in factories & processing plants and other areas. Easy to install, smooth and durable, these strip curtains are maintain atmospheric conditions and temperature.
Other Details:
PVC Strip Curtains save energy and reduces heat or cold air loss.
PVC Strip Curtains protects from dust, fumes, noise, pests, spray, dirt, smoke, fumes and keeps the atmosphere hygiene.
PVC Strip Curtains are best solution for places where Unlimited access by vehicles and Pedestrians. they are also fully transparent that help provide maximum visibility.
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | PVC |
| Feature | UV Protect |
| Flexibility | Flexibile |
| Moisture Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering wide range of Pharmaceutical Industry PVC Strip Curtains. PVC Strip Curtains that is quite suitable to be used in factories & processing plants and other areas. Easy to install, smooth and durable, these strip curtains are maintain atmospheric conditions and temperature.
Other Details:
PVC Strip Curtains save energy and reduces heat or cold air loss.
PVC Strip Curtains protects from dust, fumes, noise, pests, spray, dirt, smoke, fumes and keeps the atmosphere hygiene.
PVC Strip Curtains are best solution for places where Unlimited access by vehicles and Pedestrians. they are also fully transparent that help provide maximum visibility.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Curtains |
| Color | Transparent |
| Roll Length | 50 m |
| Temperature Range | -40 to 65 deg C |
| Brand | Multiflex |
| Material | PVC |
| Thickness | 0.3 to 5 mm |
We take a huge pleasure to introduce ourselves as one of the best and elite manufacturers and suppliers of Standard Smooth PVC Strips. These strips are made from foremost quality of PVC material. Our strips are used as outlined materials from doors opening. These strips are world class and designed with best machines and skills of our experts. Our patrons can get this perfect gamut at very cheap prices.
₹ 100 / Square Feet Get Latest Price
| Usage/Application | Curtains |
| Color | Black |
| Roll Length | 50 m |
| Brand | Multiflex |
| Material | PVC |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
₹ 100 / Square Feet Get Latest Price
| Usage/Application | Curtains |
| Color | Orange |
| Roll Length | 50 m |
| Brand | Multiflex |
| Material | PVC |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
With the aid of skillful personnel, we are indulged in presenting an inclusive gamut of Waterproof PVC Strips As well, our safe delivery and reasonable cost structure has made us a popular market name.
Features:
Tear resistant
Waterproof
Long service life
Smooth finish
Attractive look
Lightweight
₹ 90 / Sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
| Pattern | Plain |
| Brand | Multiflex |
| Material | PVC |
| Roll Length | 50 m |
| Temperature | -45 To 65 deg C |
| Packaging Type | Roll |
Rajesh Jain (Proprietor)
Multiflex Plastics
220/222, 2nd Floor, Street No. 9, Mani Ram Mandir Marg, Bhola Nath Nagar
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India