Leading Manufacturer of transparent pvc strip curtains, pvc flexible sheet and rainforsed pvc rolls from New Delhi.
₹ 70 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 2 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Application Area | Industrial Doorway |
| Color | Transparent |
| Temperature Range | −20°C to 50°C |
| Overlap Percentage | 0% |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
We are offering wide range of Pharmaceutical Industry PVC Strip Curtains. PVC Strip Curtains that is quite suitable to be used in factories & processing plants and other areas. Easy to install, smooth and durable, these strip curtains are maintain atmospheric conditions and temperature.
Other Details:
PVC Strip Curtains save energy and reduces heat or cold air loss.
PVC Strip Curtains protects from dust, fumes, noise, pests, spray, dirt, smoke, fumes and keeps the atmosphere hygiene.
PVC Strip Curtains are best solution for places where Unlimited access by vehicles and Pedestrians. they are also fully transparent that help provide maximum visibility.
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Type | Flexible |
| Thickness | 0.5 to 5 mm |
| Brand | Supreme |
| Density | 1.35 g/cm3 |
| Surface Finish | Smooth |
| Packaging Type | Roll |
| Transparency | 40 % |
| Color | Clear |
Minimum order quantity: 250 Kg
We are offering wide range of Pharmaceutical Industry PVC Strip Curtains. PVC Strip Curtains that is quite suitable to be used in factories & processing plants and other areas. Easy to install, smooth and durable, these strip curtains are maintain atmospheric conditions and temperature.
Other Details:
PVC Strip Curtains save energy and reduces heat or cold air loss.
PVC Strip Curtains protects from dust, fumes, noise, pests, spray, dirt, smoke, fumes and keeps the atmosphere hygiene.
PVC Strip Curtains are best solution for places where Unlimited access by vehicles and Pedestrians. they are also fully transparent that help provide maximum visibility.
₹ 155 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Length | 100 m |
| Thickness | 0.35mm |
| Grade | Non Teriable PVC |
| Design | Nylon Threaded |
| Surface Finishing | Mat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Meter
Description. Low Temperature Reinforced PVC strip is more durable than other types of low temperature PVC. The nylon string reinforcements provide additional strength and stability. Low Temperature Reinforced PVC bulk rolls are also called “polar” grade, meaning they can be used in temperatures as low as -20°F.
Rajesh Jain (Proprietor)
Multiflex Plastics
220/222, 2nd Floor, Street No. 9, Mani Ram Mandir Marg, Bhola Nath Nagar
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India