PVC Strip Curtain Manufacturer in India – Multiflex PlasticsMultiflex Plastics is a leading PVC Strip Curtain Manufacturer in India, offering high-quality, durable, and flexible strip curtain solutions for industrial and commercial applications. Our PVC strip curtains are designed to provide effective separation, temperature control, and protection while allowing easy of people and goods.
Manufactured using premium-grade PVC material, our strip curtains ensure long-lasting performance, high transparency, and resistance to harsh environments.
Our PVC Strip Curtain Range:₹ 100 / Sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 2 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Material | PVC |
| Color | Transparent |
| Style | 100% version |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Home |
| Thickness | 2mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 85 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 2 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Application Area | Industrial Doorway |
| Color | Transparent |
| Surface Type | Plain |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
We are offering wide range of Pharmaceutical Industry PVC Strip Curtains. PVC Strip Curtains that is quite suitable to be used in factories & processing plants and other areas. Easy to install, smooth and durable, these strip curtains are maintain atmospheric conditions and temperature.
Other Details:
PVC Strip Curtains save energy and reduces heat or cold air loss.
PVC Strip Curtains protects from dust, fumes, noise, pests, spray, dirt, smoke, fumes and keeps the atmosphere hygiene.
PVC Strip Curtains are best solution for places where Unlimited access by vehicles and Pedestrians. they are also fully transparent that help provide maximum visibility.
₹ 85 / Sq ft Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Color | Transparent |
| Brand | Multiflex |
| Material | PVC |
| Temperature Range | -45 To 65 Degree C |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
₹ 100 / Sq ft Get Latest Price
| Style | PVC strip |
| Thickness | 2mm-5mm |
| Product Type | PVC |
| Size | 200mm |
| Color | Blue |
| Material | PVC |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Industrial |
| Customised | 200mm |
All these curtains are popular among the clients for their advantages mentioned as under:
Keeps temperature & humidity under control
Isolates noisy machinery
Washable with plain water or liquid detergent
Restricts movements of air pollutants such as dust, dirt, smoke, fumes and droughts
Prevent Birds/ Flies etc to enter in the working area
Require minimum maintenance
Reduce heat or cold air loss
Features:
U.V. Stabilized
Clear TRPT
Flexible PVC strips
Hanging system- powder coated M.S. channel, stainless steel, aluminum channel
PVC used is low toxic, cadmium & lead free
Welding grade is also available
Easy installations
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2mm,3mm,5mm |
| Size | 200mm,300mm |
| Color | Transparent |
| Material | PVC Double ribbed |
| Packaging Type | Roll Form |
| Usage/Application | Industrial |
| Temperature Range | 0' to 50' Celcius |
Double ribbed PVC curtains are more durable & hold better visibility due to its design. These Double Ribbed PVC Strip Curtain will help with temperature control or dust exclusion between different areas of a warehouse or works site without impeding access.
₹ 85 / Square Feet Get Latest Price
| Partition Type | Fixed Partition |
| Height | 8 Feet |
| Frame Thickness | 12 mm |
| Material | UPVC |
| Usage/Application | Office and Saloon Chairs Partition |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Square Feet
Rajesh Jain (Proprietor)
Multiflex Plastics
220/222, 2nd Floor, Street No. 9, Mani Ram Mandir Marg, Bhola Nath Nagar
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India