Multiflex Plastics is a leading PVC Curtains Manufacturer in India, offering a wide range of high-quality PVC curtain solutions for industrial, commercial, and residential applications. With years of expertise and advanced manufacturing capabilities, we deliver durable, flexible, and cost-effective PVC curtains designed to meet diverse industry requirements.
Our product range includes PVC Strip Curtains, Welding Curtains, Cold Storage Curtains, Transparent PVC Curtains, and Ribbed PVC Curtains, all manufactured using premium-grade raw materials to ensure superior performance and long service life.
🔹 Our Product Range:₹ 70 / Square Feet Get Latest Price
| Curtain Thickness | 2 mm |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Standard PVC |
| Usage/Application | Home, Office and Shop etc. |
| Color | Yellow |
| Brand | Multiflex |
| Material | PVC |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
Minimum order quantity: 300 Square Feet
Supported by a robust infrastructural base, proficiency of our in-house personnel and vast experience, we have established our presence as the most consistent provider of finest grade PVC Vinyl HouseCurtains. The offered product is fabricated under the surveillance of trained professionals. We offer this product to our patrons in different sizes as per their choices.
Features:
Accurate dimensions
Strong structure
Abrasion resistance
₹ 40 / Square Feet Get Latest Price
| Curtain Thickness | 2 mm |
| Curtain Width | 200mm |
| Curtain Height | 6 ft |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Standard PVC |
| Usage/Application | Home |
| Usage Area | Office, Home |
| Color | Transparent |
| Brand | Multiflex |
| Material | PVC |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
₹ 95 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 2 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Anti Insect PVC |
| Temperature Range | 0-65 |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Home,Office and Shop etc. |
| Brand | Multiflex |
| Pattern | Plain |
| Material | PVC |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
We are highly recognized firm instrumental in developing finest grade Polar PVC Strip Curtain. Specially designed to restrict the movement of air pollutants, flies and birds, the offered curtains become the first choice of workplaces. We are fabricating these curtains from premium grade PVC material, and providing in standard dimensions at a market leading price.
Features:
Effective reduction in heat
Superior warp resistance
Highly durable
₹ 100 / Square Feet Get Latest Price
| Strip Thickness | 2 mm |
| Strip Width | 100 mm |
| Door Size | 3x7 ft |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Anti Insect PVC |
| Usage/Application | Home, Office and Shop etc. |
| Application | Food Industry, Pharma, Retail Entrance |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Operating Temperature | -45 To 65 Degree C |
| Brand | Multiflex |
| Material | PVC |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
₹ 140 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Application Area | Industrial Doorway, Warehouse |
| Color | Transparent |
| Style | 200mm |
| Thickness | 2mm & 3 mm |
| Product Type | strips cold grade |
Cold Storage PVC Strip Curtains are ideal for internal or external door applications with temperatures ranging from -58 deg F to +140 deg F. ATHENS Cold Storage PVC Strip Curtain remain highly soft even at -50 C, allowing easy passing of people, vehicles and goods and effectively preventing loss of cold air.
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Curtain Thickness | 2 mm |
| Material Grade | Standard PVC |
| Pattern | Plain |
| Usage Area | Home, Office, Factory, Restaurant, Hospital |
| Color | White |
We are offering wide range of Pharmaceutical Industry PVC Strip Curtains. PVC Strip Curtains that is quite suitable to be used in factories & processing plants and other areas. Easy to install, smooth and durable, these strip curtains are maintain atmospheric conditions and temperature.
Other Details:
PVC Strip Curtains save energy and reduces heat or cold air loss.
PVC Strip Curtains protects from dust, fumes, noise, pests, spray, dirt, smoke, fumes and keeps the atmosphere hygiene.
PVC Strip Curtains are best solution for places where Unlimited access by vehicles and Pedestrians. they are also fully transparent that help provide maximum visibility.
₹ 100 / Sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Pattern | Plain |
| Brand | Multiflex |
| Material | PVC |
| Color | Transparent |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
| Packaging Type | Roll |
Our firm is a renowned provider of PVC Curtains. This product is acknowledged for its smooth texture and durability. Offered products are designed using first-class quality raw material in accordance with the set industry quality guidelines. In ahead of offering to our valuable patrons, our quality auditors inset offered range of pre-defined parameters of quality.
Features:
Seamless finish
Quality assured
Longer life
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Type Of Accessories | Washing Curtains |
| Usage/Application | Car |
| Material | PVC |
| Color | White |
| Purity | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering wide range of Pharmaceutical Industry PVC Strip Curtains. PVC Strip Curtains that is quite suitable to be used in factories & processing plants and other areas. Easy to install, smooth and durable, these strip curtains are maintain atmospheric conditions and temperature.
Other Details:
PVC Strip Curtains save energy and reduces heat or cold air loss.
PVC Strip Curtains protects from dust, fumes, noise, pests, spray, dirt, smoke, fumes and keeps the atmosphere hygiene.
PVC Strip Curtains are best solution for places where Unlimited access by vehicles and Pedestrians. they are also fully transparent that help provide maximum visibility.
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Pattern | Pain |
| Brand | Multiflex |
| Color | Blue |
| Material | PVC |
| Packaging Type | Curtain |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering wide range of Pharmaceutical Industry PVC Strip Curtains. PVC Strip Curtains that is quite suitable to be used in factories & processing plants and other areas. Easy to install, smooth and durable, these strip curtains are maintain atmospheric conditions and temperature.
Other Details:
PVC Strip Curtains save energy and reduces heat or cold air loss.
PVC Strip Curtains protects from dust, fumes, noise, pests, spray, dirt, smoke, fumes and keeps the atmosphere hygiene.
PVC Strip Curtains are best solution for places where Unlimited access by vehicles and Pedestrians. they are also fully transparent that help provide maximum visibility.
₹ 85 / Sq ft Get Latest Price
| Product Type | Perforated PVC Strip Curtains |
| Size | 200x2mm |
| Color | Transparent |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Home |
| Pattern | Plain |
Minimum order quantity: 500 Sq ft
Multiflex perforated PVC strip curtains, 100% dust free , swing free , birds free
₹ 40 / sq ft Get Latest Price
| Pattern | Transparent |
| Material | PVC |
| Feature | Waterproof |
| Transparency | Transparent |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 sq ft
We are offering wide range of Pharmaceutical Industry PVC Strip Curtains. PVC Strip Curtains that is quite suitable to be used in factories & processing plants and other areas. Easy to install, smooth and durable, these strip curtains are maintain atmospheric conditions and temperature.
Other Details:
PVC Strip Curtains save energy and reduces heat or cold air loss.
PVC Strip Curtains protects from dust, fumes, noise, pests, spray, dirt, smoke, fumes and keeps the atmosphere hygiene.
PVC Strip Curtains are best solution for places where Unlimited access by vehicles and Pedestrians. they are also fully transparent that help provide maximum visibility.
₹ 110 / sq ft Get Latest Price
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Home |
| Material | PVC |
| Pattern | Plain |
| Brand | Multiflex |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Color | White transparent |
| Brand | Multiflex |
| Packaging Type | PP Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Rajesh Jain (Proprietor)
Multiflex Plastics
220/222, 2nd Floor, Street No. 9, Mani Ram Mandir Marg, Bhola Nath Nagar
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India