Pioneers in the industry, we offer outdoor pvc strip curtain, pvc industrial curtains, industrial plastic curtain, hospital partition curtain and transparent vinyl roll from India.
₹ 90 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Flexibility | Flexibile |
| Brand | Multiflex |
| Moisture Proof | Yes |
| Flammability | Yes |
| Material | PVC |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
We are offering wide range of Pharmaceutical Industry PVC Strip Curtains. PVC Strip Curtains that is quite suitable to be used in factories & processing plants and other areas. Easy to install, smooth and durable, these strip curtains are maintain atmospheric conditions and temperature.
Other Details:
PVC Strip Curtains save energy and reduces heat or cold air loss.
PVC Strip Curtains protects from dust, fumes, noise, pests, spray, dirt, smoke, fumes and keeps the atmosphere hygiene.
PVC Strip Curtains are best solution for places where Unlimited access by vehicles and Pedestrians. they are also fully transparent that help provide maximum visibility.
₹ 100 / Square Feet Get Latest Price
| Curtain Thickness | 2 mm |
| Material | PVC |
| Color | Opaque |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Multiflex |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
| Temperature Range | -40 To 65 Degree C |
Owing to our rich experience in this domain, we are able to offer superior quality PVC Industrial Curtains. Procured from the authentic vendors of the industry, these Industrial Curtains are developed utilizing premium quality raw material and advanced production techniques. We provide these Industrial Curtains in different thicknesses so as to ratify the diverse requirements of our clients. These Industrial Curtains are are also checked on varied parameters to make sure their adherence with set industry standards and norms.
Features:
₹ 100 / Square Feet Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Material | Plastic |
| Packaging Type | Carton Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Transparent |
| Brand | Multiflex |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
We are organization which is successfully expanding in the market by offering best and excellent quality array of Industrial Plastic Curtains. These curtains are created with best tools raw materials. These curtains are transparent and very elegant in designs. These curtains are quality assured and available in many designs. They are plastic finished and available in affordable rates.
₹ 400 / piece Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Pattern | Plain |
| Size | 4'x7' |
| Usage/Application | Door |
| Color | Blue |
| Washable | Moveable |
Minimum order quantity: 100 piece
Advantages :
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Length | 50 m |
| Color | White |
| Weight | 35 kg |
| Contain | 50 m |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Multiflex |
| Grade | Pharma |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Is It Recyclable | Recyclable |
| Temperature | -45 To 60 Degree C |
| Thickness | 0.3 To 5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Meter
we are the manufacturing of Transparent Vinyl Roll and offering a wide ranges products
Rajesh Jain (Proprietor)
Multiflex Plastics
220/222, 2nd Floor, Street No. 9, Mani Ram Mandir Marg, Bhola Nath Nagar
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India